انتظار فرج

انتظار فرج: عبارت از ایمان استوار بر امامت و ولایت حضرت ولی عصر ( عج ) و امید به ظهور مبارک آن آخرین حجت الهی و آغاز حکومت صالحان است. انتظار فرج در واقع نوعی آمادگی است آمادگی برای پاک شدن، پاک زیستن و آمادگی برای حرکتی مستمر و دائم همراه با زمینه سازی ظهور حضرت است.

رسول اکرم ( ص ) می فرمایند: خوشا به حال صبر کنندگان در ایام غیبتش، خوشا به حال پایداران بر دوستی و محبتش(نیابیع الموده / ج 3 / ص 101 ) امیرالمونین علیه السلام نیز این اقدام بزرگ(انتظار فرج) را اینگونه توصیف می کنند:

(انتظار فرج بکشید و از رحمت خدا مایوس نباشید، زیرا محبوبترین اعمال نزد خدای عزوجل، انتظار فرج است. و همانا منتظران فرج مانند شهیدانی هستند که در راه خدا، در خون خود می غلتند.(بحار الانوار ج 52 /ص 123) اما منتظران وظایف بسیار دارند که مهمترین آن ها این موارد است:

1) انجام وظایف شرعی و دینی و خود سازی

2) زمینه سازی برای ظهور حضرت و مسئول بودن نسبت به جامعه و تلاش برای حرکت جامعه در مسیری که آماده برای حضور حضرت و کمک به او باشند.

3) ذکر فضایل حضرت و شرکت در مجالس امام شناسی

4) صدقه دادن برای سلامتی حضرت

همانطور که می بینید بر خلاف آنچه گروهی می پندارند انتظار دست روی دست گذاشتن است اینگونه نیست بر عکس یک منتظر واقعی بایستی در جهت آمادگی خود و جامعه اش برای نبرد نهایی(حق و باطل) و ظهور حضرت حفظ نمایند این انتظار است که از آن به انتظار مثبت نامبرده می شود.

این انتظار است که امام صادق علیه السلام به نقل از پیامبر پاداشی پنجاه برابر شرکت کنندگان در جنگ بدر و احد و حنین داده است(بحار الانوار، علامه مجلسی، ج 26، ص 130)

/ 0 نظر / 15 بازدید